Postanowione: od stycznia oszczędzam

2 na 3 Polaków uważa, że warto oszczędzać. Niestety, to tylko deklaracje. Tylko co piaty badany co miesiąc odkłada jakiekolwiek pieniądze.[1] A wystarczą trzy kroki, aby odłożyć parę złotych i tym razem wytrwać w noworocznym postanowieniu.

KROK PIERWSZY: OPRACUJ BUDŻET

Czas spojrzeć prawdzie w oczy. Spisz swoje wydatki. Pamiętaj zarówno o tych dużych (czynsz, rachunki, raty kredytu, jedzenie, paliwo), jak i drobniejszych (abonamenty, prenumeraty, codziennie kupowana kawa albo lunch). Weź pod uwagę wydatki ponoszone rzadziej, ale regularnie, np. ubezpieczenie auta czy wyjazdy. Zsumuj te pozycje i porównaj z zarobkami. Bez względu na rezultat, czy jesteś na "plusie" czy budżet się nie domyka, przejrzyj wydatki.

KROK DRUGI: ANALIZUJ

W domowym budżecie części kosztów, mimo najszczerszych chęci, nie da się zmniejszyć - np. czynszu. Są jednak i takie, które możesz ograniczyć i to bez większych wyrzeczeń.

Zakupy rób rozsądnie. Zanim wybierzesz się na zakupy, dokładnie je zaplanuj. Wypisz wszystko to, co powinieneś kupić. Pamiętaj o tym, by zakupów spożywczych nie robić "na głodnego" - wówczas kupisz więcej, niż planowałeś. Uważnie obserwuj sklepowe promocje, analizuj ich zasady i sprawdzaj, czy rzeczywiście skorzystanie z nich się opłaci. Jeśli masz konto w banku Credit Agricole, możesz otrzymać rabat podczas płacenia kartą płatniczną. Wystarczy, że zrobisz zakupy u któregoś z partnerów Klubu Rabatowego , może to być punkt stacjonarny lub sklep internetowy.

Zmniejsz rachunki. Energooszczędne żarówki, zakręcony kaloryfer w czasie wietrzenia pomieszczeń, odłączanie ładowarki telefonu z kontaktu, zakręcanie wody w czasie mycia zębów - to tylko kilka przykładów nawyków, których stosowanie jest prostą drogą do oszczędzania. W teorii to drobiazgi, ale składają się na całkiem spore sumy, które zostają w Twoim portfelu. Warto też spojrzeć na swoje abonamenty. Być może te, które masz, wcale nie są takie tanie i lepiej zastąpić je korzystniejszą ofertą od konkurencji? W dłuższej perspektywie zaowocuje to całkiem sporymi oszczędnościami. - Podobnie może być z usługami bankowymi. Noworoczne postanowienia mogą dotyczyć także analizy naszych produktów finasowych, warto przyjrzeć się ofercie, z której korzystamy. Czy aby na pewno spełnia ona nasze wszystkie oczekiwania? Być może na rynku znajdziemy atrakcyjnejszą i zdecydujemy się przeniesienie naszych pieniędzy. W przypadku oferty banku Credit Agricole za decyzje o przeniesieniu rachunku osobistego z wynagrodzeniem, uruchomienie bankowości elektronicznej i aktywne korzystanie z karty płatnicznej, możemy otrzymać dodatkową premię pieniężną, która z powodzeniem zasili nasz budżet - mówi Marcin Data, dyrektor ds. produktów oszczędnościowych i daily bankingu.

Kontroluj swoje wydatki na bieżąco. Rób to zwłaszcza, jeśli w pierwszym kroku zaskoczyła Cię kwota comiesięcznych kosztów. Warto pamiętać o tym, kiedy się wypłaca gotówkę z bankomatu, a także płacąc kartą. Możesz uruchomić w swoim banku powiadomienia SMS o każdej transakcji (dodatkowo zyskujesz bezpieczeństwo, dowiesz się natychmiast o tym, gdyby ktoś próbował użyć Twojej karty). Jeśli chcesz, możesz prowadzić zeszyt, w którym zanotujesz każdą wydaną kwotę. Ale znacznie wygodnie możesz obserwować swoje wydatki w aplikacji mobilnej, takiej jak CA24 Mobile banku Credit Agricole.

Domowy budżet to nie tylko wydatki, ale też przychody. Czy oprócz wypłaty lub innego świadczenia, z którego się utrzymujesz, możesz zyskać dodatkowe środki? Czasem tak, i wcale nie wymaga to pracy po godzinach, dodatkowego zlecenia czy pracy dorywczej.

Zrób porządki. Masz wokół siebie rzeczy, które od dawna Ci zawadzają i tylko zabierają przestrzeń w szafie, piwnicy czy pawlaczu? Dwa egzemplarze tej samej książki, nieużywany już monitor do komputera, nielubiany komplet filiżanek albo za małe wrotki? Możesz je po prostu wyrzucić, ale rozsądniej będzie wystawić je i sprzedać np. przez Internet. Nie tylko zyskasz miejsce w szafie, ale też nieco gotówki. Najlepiej od razu wpłać ją na oprocentowany rachunek oszczędnościowy.

Drogie nawyki. Trzy złote tu, pięć złotych tam - i nawet nie wiesz kiedy z Twojego portfela uciekają całkiem spore kwoty. Papierosy, słodycze, gazety, słodkie bułki na drugie śniadanie, kawa. Te drobne zwyczaje potrafią całkiem mocno obciążyć Twój budżet. Ogranicz je lub zastąp czymś tańszym lub zdrowszym.

Razem taniej. Dojeżdżasz do pracy autem? Zastanów się, czy nie lepiej (i taniej) byłoby umówić się z kimś znajomym i dojeżdżać wspólnie, dzieląc się kosztami paliwa. Korzystasz z komunikacji miejskiej? Na pewno wiesz, że bilety miesięczne albo kwartalne są tańsze niż te jednorazowe. Kupujesz często przez internet? Może warto kupować razem z koleżanką i płacić za dostawę po połowie zamiast dwa razy?

KROK TRZECI: SKARBONKA

Oszczędzać możemy przez ograniczenie wydatków (kupujesz mniej), zmianę nawyków zakupowych (kupujesz taniej), ale przede wszystkim przez regularne odkładnie określonych kwot. Ekonomiści radzą, aby odkładać co najmniej 10 proc. naszych miesięcznych zarobków.

Krok po kroku. Jeśli uważasz, że to za trudne, zacznij małymi kroczkami. Kiedyś służyły do tego świnki-skarbonki. Dziś o wiele wygodniej i rozsądniej jest korzystać z usług, które oferuje wiele banków. Możemy odkładać na konto oszczędnościowe określoną sumę raz w miesiącu, ale też odkładać drobne kwoty przy okazji zakupów. Są to tzw. zaokrąglenia - gdy np. płacimy za zakupy 9 zł, bank pobiera z naszego konta 10 zł, a 1 zł różnicy (czyli właśnie zaokrąglenie) trafia na nasze konto oszczędnościowe. Kwotę, do której bank zaokrągla transakcje,możesz ustalić samodzielnie. Nie są to duże sumy, ale pod koniec miesiąca zaoszczędzona w ten wygodny i praktycznie nieodczuwalny sposób kwota może Cię pozytywnie zaskoczyć. Przykładem takiego rozwiązania jest CAsaver , który posiadaczom kont oferuje Credit Agricole.

Oszczędzaj na większe potrzeby. Jeśli jednak planujemy ambitniej podejść do oszczędzania i miesięcznie odkładać większe kwoty, warto wziąć pod uwagę programy systematycznego oszczędzania. Moja Rezerwa Finansowa, to kolejny przykład z oferty banku Credit Agricole. W przypadku tego produktu, z naszego konta, w określonej częstotliwości, pobierane są automatycznie zadeklarowane przez nas kwoty, np. 200 czy 500 zł. Utrzymując regularne wpłaty, możemy - oprócz standardowego oprocentowania - zyskać bonus, który wzrasta co 6 kolejnych miesięcy. Poza tym raz do roku możesz sobie pozwolić na wakacje od wpłaty (nie tracisz wtedy zebranego bonusu). To rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy przykładowo planują rozpocząć oszczędzania na przyszłą edukację swoich dzieci lub za jakiś czas zrealizować marzenie swojego życia (daleka podróż).

[1] "Oszczędzanie długoterminowe - opinie, postawy i oczekiwania polskiego społeczeństwa", TNS Polska dla Związku Banków Polskich; badanie dostępne tutaj

Zobacz także

Poznaj Credit Agricole Bank Polska
YouTubeFacebook