Frankofoni pośród nas

Już po raz 8. Credit Agricole Bank Polska jest sponsorem Dni Krajów Francuskojęzycznych, które rozpoczną się 17 marca we Wrocławiu. Gwiazdą tegorocznego festiwalu jest francuski piosenkarz - Benjamin Paulin.

Dni Krajów Francuskojęzycznych na stałe wpisały się w kulturalną mapę Wrocławia. Celem festiwalu jest promowanie kultury frankofońskiej w Polsce. Dlatego zbiega się on w czasie z Międzynarodowym Dniem Frankofonii, który obchodzimy 20 marca. W tym roku festiwal zainauguruje recital fortepianowy Françoisa Dumonta. Poza tym chętni będą mieli okazję m.in. obejrzeć wystawę "Vladimir Malakhof na obrazach Gerdy Saliger" oraz uczestniczyć w projekcjach filmów luksemburskich, szwajcarskich i belgijskich.

Dni Krajów Francuskojęzycznych odbywają się we Wrocławiu już po raz 14. Głównym wydarzeniem tegorocznej edycji jest koncert Benjamina Paulina. Ten francuski piosenkarz, porównywany często do Gainsbourga, Cohena czy Dutronca, urodził się w 1978 roku w Paryżu. Jego ojciec - Pierre Paulin, słynny projektant ekscentrycznych mebli, był w połowie Niemcem, a w połowie Włochem. Natomiast Benjamina matka jest Polką. Młody Paulin zadebiutował pod koniec lat 90. ze swoim rapowym zespołem Puzzle. W 2009 roku pod pseudonimem Prawdziwy Ben (Le Vrai Ben) wydał pierwszą solową płytę zatytułowaną "Komercyjne samobójstwo" ("Suicide commercial"). Rok później wydał album "Człowiek nowoczesny" ("L’homme moderne") łączący różne gatunki muzyki od rocka, przez pop i soul, aż po hip hop i slam. Gdy dziennikarze pytają Benjamina Paulina skąd wziął się pomysł na tytuł płyty, odpowiada on, że każdy jest teraz nowoczesnym, a raczej ponowoczesnym człowiekiem, bo wszyscy żyjemy w świecie pełnym kontrastów i sprzeczności. Grunt to zaakceptować otaczającą nas rzeczywistość i starać się wyrazić siebie.

Oprócz zaangażowania w Dni Krajów Francuskojęzycznych we Wrocławiu, Credit Agricole Bank Polska jest też członkiem France Mécenes - grupy skupiającej mecenasów kultury francuskiej w Polsce.

Organizatorem Dni Krajów Francuskojęzycznych jest Alliance Française Wrocław.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.frankofonia.wroclaw.pl
Więcej informacji o Benjaminie Paulinie na stronie: www.benjaminpaulin.com

Zobacz także

Poznaj Credit Agricole Bank Polska
YouTubeFacebook