Credit Agricole łączy swoje banki w Polsce
Obsługą największych korporacji zajmie się już wkrótce Credit Agricole Bank Polska. Bank połączy się z polskim oddziałem korporacyjno-inwestycyjnego ramienia swojego akcjonariusza. To kolejny krok na drodze do rozwoju bankowości uniwersalnej.
Przedsiębiorstwa o rocznych obrotach do 500 mln zł Credit Agricole Bank Polska (CABP) zaczął obsługiwać w ubiegłym roku. Teraz chce zająć się korporacjami dużo większymi. Pierwszy portfel klientów przyjdzie wraz z planowanym połączeniem z Credit Agricole Corporate and Investment Bank Oddział w Polsce (CACIB). Obie spółki należą do tego samego właściciela - francuskiej grupy finansowej Crédit Agricole, obecnej w Polsce już od 11 lat.
- Od kilku lat rozwijamy bankowość uniwersalną Jest to nasz strategiczny - chcemy być bankiem w pełni bankiem uniwersalnym, dla którego klient jest w centrum uwagi. Działamy jednocześnie w wielu obszarach - detalicznym, małych i średnich firm, agrobiznesu. Połączenie z CACIB znacznie przyspieszy nasz rozwój, będziemy mogli zaoferować nasze usługi dużym przedsiębiorstwom - mówi Philippe Marié, wiceprezes Credit Agricole Bank Polska, Senior Country Officer Grupy CA w Polsce. - A już teraz, patrząc na wyniki zagregowane, Credit Agricole w Polsce znajduje się na dziesiątej pozycji pod względem przychodów wśród polskich banków. Myślę, że dzięki wzrostowi organicznemu za kilka lat przesuniemy się na miejsce siódme - dodaje Marié.
Zdaniem prezesa Marié, połączenie banków wypełni lukę w ofercie Credit Agricole Bank Polska. Powstanie model biznesowy, oferujący korporacjom jednocześnie produkty bankowości transakcyjnej i inwestycyjnej. Dodatkowo, dzięki rozbudowanej sieci sprzedaży detalicznej i powstającym centrom korporacyjnym usługi banku staną się bardziej dostępne dla klientów. Aktualnie trwa także proces dostosowywania placówek bankowych do obsługi korporacji.
- Jestem przekonany, że na połączeniu skorzystają nasi dotychczasowi klienci, jak i klienci korporacyjni Credit Agricole Bank Polska. Z naszej strony mogą liczyć na doświadczenie i ekspertyzę w transakcjach rynku pieniężnego i kapitałowego, finansowaniu strukturalnym czy kredytach konsorcjalnych - wyjaśnia Piotr Kwiatkowski, dyrektor generalny Credit Agricole Corporate and Investment Bank Oddział w Polsce.
CABP ma centrum korporacyjne w Warszawie oraz biuro w Krakowie i Wrocławiu. W przyszłym roku ruszą 2 następne lokalizacje - w Gdańsku i Poznaniu. CACIB koncentruje się na obsłudze firm z branż: budownictwo i infrastruktura, ropa i gaz, energia, nieruchomości, telekomunikacja.
Planowane połączenie obu banków ma nastąpić w drodze nabycia przez Credit Agricole Bank Polska przedsiębiorstwa bankowego Credit Agricole Corporate and Investment Bank S.A. Oddział w Polsce. Zostanie ono wniesione jako wkład niepieniężny w zamian za akcje, które CABP przekaże właścicielowi nabywanego banku, czyli Crédit Agricole Corporate and Investment Bank S.A. z siedzibą we Francji.
Zgodę na połączenie musi jeszcze wyrazić Komisja Nadzoru Finansowego. Wniosek w tej sprawie Credit Agricole Bank Polska już złożył. - Połączenie będzie wymagało jeszcze od nas dopracowania wielu kwestii operacyjnych. Liczymy, że formalny proces połączenia zakończy się w pierwszej połowie przyszłego roku - doprecyzowuje prezes Marié.