10 nazwisk, 10 branż i nieskończone możliwości

Prawo, dziennikarstwo, a może własny biznes? Jaką ścieżkę kariery wybrać, by w przyszłości czuć się spełnionym zawodowo? To pytania, które zadaje sobie wielu młodych ludzi - licealistów, studentów, a także absolwentów. Bank Credit Agricole, chcąc ułatwić im wybór ścieżki zawodowej, prowadzi program mentorski "Do pierwszej pracy".

Wyniki raportu TNS Polska pt. "Projekt: Praca" pokazują, że aż 77 proc. tegorocznych maturzystów chce studiować, chociaż wątpi czy wykształcenie wyższe pomoże im w zdobyciu pracy. Niestety, ich wątpliwość wydają się być uzasadnione. Według Głównego Urzędu Statystycznego pod koniec 2013 roku na polskich uczelniach studiowało ponad 1,5 mln studentów. Wśród nich niemal 400 tysięcy na piątym roku, co oznacza, że zdecydowana większość z nich niebawem ukończy uczelnię z tytułem magistra. Tymczasem w I kwartale 2014 roku ogólna liczba osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym wniosła niemal 1,3 mln.

Absolwenci, opuszczając Alma Mater, rzadko czują się gotowi do rozpoczęcia pracy. Badania Instytutu Rachunkowości Zarządczej CIMA pokazują, że aż 45 proc. badanych potwierdza, że proces kształcenia nie przygotował ich do wejścia na ścieżkę kariery zawodowej.

Dzisiejszy rynek pracy to rynek kwalifikacji, na którym liczą się zarówno umiejętności społeczne, takie jak: komunikatywność, radzenie sobie ze stresem, współpraca z grupą, jak i kompetencje merytoryczne. Szansą ich zdobycia oraz doskonalenia są praktyki i staże organizowane przez firmy czy instytucje. W ich trakcie młodzi ludzie mają możliwość współpracy z ekspertami, dzięki czemu mogą skonfrontować zdobytą na uczelni wiedzą teoretyczną z praktyką. Jednocześnie coraz więcej specjalistów z różnych dziedzin dzieli się swoim doświadczeniem zawodowym poprzez blogi tematyczne czy publiczne profile na portalach społecznościowych. Ten trend postanowił wykorzystać bank Credit Agricole, uruchamiając program mentorski "Do pierwszej pracy", w którym rolę opiekunów pełnią osoby znane z blogosfery - eksperci z różnych branż.

- Do udziału w programie "Do pierwszej pracy" zaprosiliśmy psychologia, dziennikarza, managera, prawnika, przedsiębiorcę, kreatora wizerunku, finansistę, specjalistów ds. HR oraz obsługi klienta. Mentorzy na swoich fanpage’ach na Facebook’u dzielą się swoimi doświadczeniami zawodowymi, stawiają pytania, zachęcające do dyskusji. Wszystko po to, aby zmotywować młodych ludzi do zastanowienia się nad wyborem drogi zawodowej oraz odkrycia tkwiącego w nich potencjału - wyjaśnia Izabela Mościcka, dyrektor departamentu Public Relations w banku Credit Agricole.

Celem projektu jest bowiem wskazanie młodym ludziom możliwych kierunków rozwoju, zgodnych z ich umiejętnościami i zainteresowaniami oraz pokazanie na co warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczącej wyboru pierwszego miejsca pracy.

Zadaniem programu "Do pierwszej pracy" jest wsparcie i edukacja młodych. Na stronie internetowej www.dopierwszejpracy.pl bank publikuje artykuły eksperckie mentorów związane z początkami kariery w danym obszarze. Natomiast na oficjalnym kanale Credit Agricole na YouTube www.youtube.com/user/CABankPolska zainteresowani mogą znaleźć firmy poradnikowe przygotowane przez mentorów.

Dla osób, które jeszcze nie zdecydowały, w jakiej branży chcą się rozwijać lub chciałyby się utwierdzić w przekonaniu, że dobrze wybrały, przygotowanio test w formie aplikacji internetowej. Składa się on z dziewięciu pytań, dotyczących życia codziennego, zawodowego oraz szkolnego i uczelnianego. Uzyskany w teście wynk określa preferencje zawodowe oraz podpowiada, który z mentorów programu "Do pierwszej pracy" może pomóc w planowaniu rozwoju osobistego i zawodowego. Aplikacja dostępna jest na fanpage’u korporacyjnym banku na Facebooku: https://www.facebook.com/CreditAgricoleBankPolska/app_1463755857193976.

Mentorzy w programie "Do pierwszej pracy"

Dziennikarstwo: mentor Andrzej Federowicz
Doświadczony dziennikarz i trener. Brał udział m.in. w organizowaniu redakcji "Faktu" i przygotowaniu wejścia gazety na polski rynek. Prowadzi szkolenia dziennikarskie dla wydawnictw, korporacji i organizacji pozarządowych. Jako dziennikarz specjalizuje się w tematyce kryminalnej.

Finanse: mentor Piotr Rybicki
Niezależny ekspert i doradca ds. rachunkowości i zarządzania finansami firmy, biegły rewident. Autor ponad 370 specjalistycznych publikacji oraz 6 książek. Od 11 lat zasiada w radach nadzorczych spółek, w tym spółek giełdowych, wspierając w aktywny sposób działania właścicielskie. Dzięki pracy na stanowisku biegłego rewidenta potrafi doskonale łączyć wiedzę z rachunkowości i finansów z praktycznym aspektami zarządzania przedsiębiorstwem.

HR: mentor Anna Łukasiewicz
Prowadzi szkolenia managerskie z rozwoju osobistego, radzenia sobie ze stresem, komunikacji interpersonalnej. Jest również certyfikowanym mediatorem. Ma kilkuletnie doświadczenie w rozwiązywaniu konfliktów pracowniczych oraz tworzeniu pozytywnego wizerunku firm. Autorka wielu publikacji dotyczących biznesu. Główne obszary kompetencji to komunikacja w biznesie, rozwiązywanie konfliktów, mediacje pracownicze oraz asertywny dialog.

Marketing: mentor Gabriela Borowczyk
Doświadczony manager i marketingowiec, który przez wiele lat pracował na stanowiskach dyrektorskich w międzynarodowych firmach. Specjalizuje się w tworzeniu i rozwijaniu marki osobistej. Doradza również wielu firmom w budowaniu Modelu Marki, wizerunku w social mediach. Prowadzi również konsultacje strategiczne i marketingowe.

Obsługa klienta: mentor Tomasz Jurek
Specjalista w dziedzinie Client Service, legitymujący się bogatym doświadczeniem w obsłudze klienta wewnętrznego i zewnętrznego w środowisku korporacyjnym, zdobytym podczas pracy w Wielkiej Brytanii. Prowadzi szkolenia z tego obszaru głównie dla polskich pracowników brytyjskich firm. Na co dzień zajmuje się również doradztwem i wsparciem kariery studentów oraz absolwentów Akademii Leona Koźmińskiego.

Prawo: mentor Aleksandra Nowak-Gruca
Doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo cywilne, ekonomistka, rzecznik patentowy. Ma duże doświadczenie zawodowe, które wciąż wzbogaca, przeprowadzając klientów przez skomplikowane zagadnienia prawne. Jest autorką szkoleń z zakresu prawa, w tym prawa własności intelektualnej, a także szeregu publikacji, wykładów oraz referatów.

Psychologia: mentor Małgorzata Fic
Psycholog, doradca personalny, certyfikowany trener biznesu. Jej celem jest wzbogacanie działań rozwojowych drugiego człowieka, pomoc w dynamicznym zdobywaniu umiejętności osobistych i zawodowych. Opracowuje krótko-i długoterminowe strategie rozwojowe dla firm oraz organizacji, a także indywidualne plany zawodowe dla zespołów i pracowników.

Styl osobisty: mentor Michał Kędziora
Bloger, w sieci kojarzony jako Mr Vintage, znany z zamiłowania do klasyki i elegancji. Przez wielu nazywany "profesorem Miodkiem mody męskiej". Autor poradnika: "Rzeczowo o modzie męskiej".

Własny biznes: mentor Artur Kurasiński
Autor bloga ak74.pl, współtwórca wielu biznesów internetowych, założyciel agencji konsultingowo-kreatywnej działającej w nowych mediach. Przedsiębiorca skupiony na wspieraniu i inwestowaniu w projekty technologiczne na wczesnym etapie rozwoju. Współtwórca cyklu spotkań Aula Polska oraz nagród Aulery.

Zarządzanie: mentor Włodzimierz Gawroński
Menedżer, prawnik, finansista. Bogate doświadczenie zdobywał zarówno w sferze publicznej (pracował między innymi jako urzędnik w Departamencie XVI Komisji Europejskiej oraz p.o. prezydenta Miasta Wałbrzych) jak i w biznesie. Kierował firmami produkcyjnymi i przedsięwzięciami inwestycyjnymi. Stale poszukuje nowych ścieżek samodoskonalenia zawodowego, jest absolwentem studiów MBA, od wielu lat pracuje także jako trener biznesu.

Zobacz także

Poznaj Credit Agricole Bank Polska
YouTubeFacebook